Ярослав Кохан

Система створення та редагування підручників

(проект)

Принципи

Пропонована система заснована на чотирьох простих принципах:
  1. Тільки фахівець може писати, змінювати зміст та брати участь у затвердженні до випуску підручників. Інакше кажучи, підручники з історії можуть укладати тільки професійні історики, підручники з математики — тільки математики і т. д. Всі інші фахівці та посадовці, які не мають профільної для даного підручника спеціальності, можуть брати участь в його обговоренні, але не написанні, і можуть мати не більш як дорадчий голос при його затвердженні.
  2. Не-фахівці не можуть призначати експертів-фахівців. Інакше чажучи, до написання, виправлення та затвердження до випуску підручників повинні допускатися тільки профільні фахівці за їхнім побажанням; жодні чиновники чи державні управлінські структури не можуть визначати коло тих, хто допускається до процесу підготовки підручників (за винятком визначення видавництва для виготовлення друкованого тиражу підручника).
  3. Процес підготовки підручників має бути повністю відкритим і прозорим, а його офіційні матеріали — доступними всім охочим без жодних додаткових умов в режимі 24/7 (24 години на добу 7 днів на тиждень). Це означає необхідність розробки за допомогою електронної платформи в інтернеті через веб-інтерфейс і, можливо, інші інтерфейси інтернету та використання, по можливості, тільки стандартизованих або вільно доступних форматів зберігання даних.
  4. Розробка повинна вестися з максимальним залученням сучасних технологій і передбачати на виході універсальний і багатофункціональний продукт. Це означає, що за єдиної технології розробки на виході мають утворюватися одночасно друкована та електронна версії підручника, а також супутні матеріали (бібліотеки літератури, тести, інтерактивні задачники, карти та атласи тощо).

Загальна будова системи

1. Весь цикл підготовки кожного підручника — від запиту на його написання, здійсненого урядовими чи самоврядними структурами, або від пропозиції про його створення, здійсненої фахівцями чи громадськістю, і до затвердження до випуску готового (зі змістовної та технічної точок зору) підручника — здійснюється в електронній формі у спеціально для цього створеній Електронній Системі Опрацювання Підручників (ЕСОП). Робота в системі ЕСОП ведеться через інтернет, а всі матеріали відкриті для перегляду через веб-інтерфейс (принаймні, для користувачів, що під’єднуються до інтернету з території України — включно з посольствами в іноземних державах — або через інтернет-вузли, організовані на станціях і транспортних засобах, що перебувають в нейтральних водах або на нейтральних територіях).

Для роботи в ЕСОП у ній потрібно зареєструватися. Реєстрація здійснюється на добровільних засадах. Зареєструватися в ЕСОП можуть будь-які громадяни України з рівнем освіти не нижче спеціаліста (в нових умовах — магістра).