Круг чуттів

Зображення користувача campana.

Психологи давно запідозрили, що почуття мають двокомпонентну природу. Так народилася відома схема Вудворса-Шлосберга. На жаль, вона, взагалі кажучи невірна, зокрема, одна із двох її твірних осей вибрана довільно. Якщо вибрати осі правильно, ми отримаємо змогу об’єднати в одному фазовому просторі всі людські почуття (а заодно і фізичні відчуття, оскільки вони мають таку саму двокомпонентну структуру).

До запису прикріплено зображення-схему фазового простору чуттів, в якій упорядковано всі людські почуття. Вісь абсцис на схемі — це вісь емоцій (реакцій типу «приємно-байдуже-неприємно»), а вісь ординат — це вісь оцінок, тобто, реакцій, що формують ставлення (типу «добре-нейтрально-погано»). Вгору і направо, як і в будь-яких застосуваннях декартових координат, відкладено позитивні напрями, а наліво і вниз — негативні. В центрі схеми нуль (=байдуже+нейтрально). Назви, що лежать на будь-якому радіусі, позначають одне й те саме почуття, тільки різне за інтенсивністю (вираженістю); наприклад, втіха, веселість і буйні веселощі — це одне й те саме почуття, тільки відчуте з різною мірою інтенсивності.

Принципи, на яких збудована схема, цілком строгі й викладаються аксіоматично, але потребують для свого викладу довгої статті.

Схема ще не повна: не знайдено назви для прив’язаності/кохання+ слабкої інтенсивності та для приязні/дружності максимальної інтенсивності (в останньому стані люди починають брататися). Також, схема відображає так би мовити нормальний тонус психіки, тобто ситуацію не в’ялих і не напружених станів (за винятком згадки про ступор); фазовий простір, що включає в себе додаткову вісь «в’ялість-нормальний тонус-напруження», буде тривимірним.

Pdf-версію див. на моєму гуглоплюсі:
публікація,
сам файл.

Image: 
Фазовий простір почуттів (круг чуттів)