Вибухова доба: метеор і зореліт
На останню добу прийшлося аж два епічні вибухи, і добре, що цілком безпечні. Спершу в атмосфері вибухнув метеор, причому десь порівняно недалеко біля мене:
(Ось ще два додаткові ракурси). Я його бачив, правда, тільки самим краєчком ока. Причому, з висоти моєї квартири мені здалося, що два спалахи підряд і вибух відбулися не в небі, а десь внизу аж на землі. Тому я навіть не надав цьому ніякого значення і навіть не відірвався від комп'ютера:
Вирішив, що це просто збіг обставин: раз спалахи були блакитні, то подумав, що це хтось «блималку» на поліцейській машині увімкнув і тут-таки вимкнув, а вибух — ну, може, петарда, а може постріл. Не зрозуміло було лише, чому спалахи такі яскраві, але я вирішив, що мені просто здалося, — на краю ж зорового поля це було — і продовжив свої комп'ютерні справи. Ех, оце б знав, куди дивитися треба...
Обізнані люди із Державного космічного агентства України пишуть (я орфографію трохи підправив), що
«Найбільш ймовірно спалах було спричинено падінням метеориту з потоку Лірид.
Щороку у квітні Земля проходить через шлейф комети Тетчер, яка залишає метеорний потік Ліриди.
Ліриди — це дуже швидкі і яскраві метеори, які спричиняє шлейф комети Тетчер. Ліриди не залишають довгих палаючих слідів, коли проносяться через атмосферу Землі, їхня ознака — яскраві спалахи, або так звані «вогняні кулі».
Метеорний потік Ліриди — один з найдавніших серед відомих людству. Його спостерігали ще китайці у 687 році до н. е. Свою назву потік Ліриди отримав від сузір'я Ліри, з якого нібито падає метеоритний дощ.
У шлейф комети Тетчера, яка залишає метеоритний потік Ліриди, Земля потрапила 15 квітня 2023 року. Вийде з нього наша планета 29 квітня. Пік зорепаду припадає на 21 квітня.»
Так що відповідь на дурнувате питання свідка події (у відео ось за цим посиланням — обережно: матюки!) є, і вона цілком природна. Цікаво, звісно, чи хоч щось упало на землю у вигляді метеорита/метеоритів, чи весь метеороїд згорів в атмосфері начисто (якраз під час вибуху)? З огляду на напрям, в якому це відбулося відносно мене, якщо якісь уламки небесного тіла й уціліли, то нині вони, швидше за все, вже лежать на дні Дніпра. Хоча, пошукати і по берегах, і подалі на правому березі можна. Якщо знати, що шукаєш, розуміти, як воно може виглядати.
Ну, а другий бада-бум за добу вже був рукотворний. Але він якраз розчарував.
Це відбулося під час випробувального польоту прототипу першого в історії людства справжнього космічного корабля — котрий його творець і розробник Ілон Маск не дуже вдало назвав «Зорельотом» (Starship по-англійському; невдало, бо до зірок за межі Сонячної системи ця маленька машинка ніяк полетіти не зможе). До цього люди були здатні будувати лише ракети, човники («шатли») й невеликі космічні капсули (які недоречно досі називають кораблями). А тут — справжній корабель, який може сам злітати з невеликих планет (з того-таки Марса) і вільно літати в межах Сонячної системи. І до ста осіб на борт брати.
На жаль, не склалося. Через дві хвилини після зльоту, ракета-носій Superheavy (буквально «Суперважка»; ще одна невдала назва) втратила стійкість і почала неконтрольовано обертатися так, що аж пішла в переверти. Комп'ютер ракети намагався боротися за себе і все пробував вирівняти ракету, але нічого у нього не вийшло, і на п'ятій хвилині довелося все ще з'єднані ракету й корабель двома вибухами підірвати в повітрі.
Знову ех... Вважайте, два роки ми чекали на політ, доки американські бюрократи видали всі потрібні дозволи. Тепер будемо чекати ще кілька місяців на повтор. Сподіваюся, він буде більш вдалим.
- Щоб додати коментар, увійдіть