Сіверський Дінець і Сіверодонецьк (мовне)

Зображення користувача campana.

Дерусифікація України має бути послідовною. Ось ми маємо далеко не найменшу — а зараз, під час війни, і важливу і в інших аспектах — річку Сіверський Дінець. Яка чомусь на картах і в документах постійно фігурує як «Донець»: через «о». А це теж факт русифікації, і це «о» треба виправляти. Особисто мій рід походить із Приоскілля, якраз із місцевості, що лежить недалеко від злиття Оскола і Сіверського Дінця, на самому південно-східному краї Слобожанщини. Так ось у нашому роду річку завжди називали: «Дінець» — через «і» і тільки через «і» (і, до речі, без епітета «Сіверський»). Так назву і слід писати.

В тій же географічній області у нас ще одна велика проблема: назва міста Сєверодонецьк (або, «Сєвєродонецьк» — «є-є» замість «є-е» — пишуть і так, і так). Здавалося б, місто знаходиться недалеко від річки Сіверський Дінець (хоч і не на самому березі, а на певній відстані, відділене і вільною землею, і кількома невеличкими населеними пунктами), тож його назва мала б бути утворена від назви річки. Як виявляється, ні.

В Інтернеті неважко знайти докладну історичну довідку авторства краєзнавця Сергія Каленюка, в якій чітко показано, що, на превеликий жаль, місто таки назване так тому, що воно перебуває «на сєвєрє Донєцкого басєйна». Бо місто взагалі зовсім нове: воно розрослося з утвореного вже в радянські часи робітничого поселення «Лисхимстрой» (рос.), заснованого для проживання будівельників Лисичанського хімкомбінату. І хоча у 1950 році, коли селище набуло статусу міста, більшість його жителів проголосувала за те, щоб назвати його: «Світлоград», в обкомі партії вирішили по-своєму і директивно назвали місто «Северодонецк» (рос.). Так вони тепер «на сєвєрє діком» і живуть.

Зрозуміло, що це нікуди не годиться. І що цілком достатньо буде лише трохи підправити назву: на «Сіверодонецьк» (через «і») — щоб провести її дерусифікацію. В такому разі назва міста вже справді говоритиме про те, що це — місто біля Сіверського Дінця; а з часом воно цілком може розростися, досягши берега річки, і стати, тим самим, буквально містом на Сіверському Дінці.

А для цього потрібне рішення Верховної Ради. Як зазначає Сергій Каленюк: «Наразі чинне законодавство не передбачає такої правової категорії, як уточнення найменувань населених пунктів, хоча вона існувала у правовому полі держави до набрання чинності Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року, і застосовувалася обласними радами до найменувань селищ міського типу і сільських населених пунктів. Зараз будь-яка зміна назви населеного пункту кваліфікується як його перейменування і має здійснюватися лише за рішенням Верховної Ради України.»

Тому місто треба перейменовувати. А назву річки — всього лише уточнити.

Варіант допису в гуглоблозі