Viber, Telegram та інші месенджери (частина 2)

Зображення користувача campana.

Продовжимо розмову про безпечні та небезпечні інтернет-месенджери (засоби для безпосереднього спілкування в Інтернеті) і про інформаційну гігієну. Минулий допис був присвячений білоруському Viber-у. У цьому поговоримо про Telegram.

2. Telegram (вона ж Тєлєга, він же Пашкограм). Тут все ще гірше. Російська поробка. Курується ФСБ. Створена для відстеження будь-яких опозиціонерів, активістів і просто тих, «кому більше за всіх треба». Ну, а в умовах війни проти України — і всіх українців, які можуть стати цілями для російської армії або спецслужб. Такий собі honey pot для наївних.

Створено Telegram в Росії братами Дуровими, серед яких більш відомий Павло Дуров. Закономірно, що спершу вони створили соцмережу „для народу“ — сумнозвісну ВКонтактє (VK). А після вже — месенджер Telegram, якому посилено створювали імідж середовища для спілкування опозиції та всіх незгодних. Очевидно, що у ВКонтактє не йшли найбільш цікаві для ФСБ люди, і для їхнього відстеження була потрібна якась нова платформа, яка би асоціювалася одночасно і з опозиційністю, і з захищеністю. Для цього Telegram-у влаштували показове протистояння з Роскомнадзором, в якому Telegram, звісно, „переміг“, що дозволило робити йому повсюдну рекламу як захищеному й надійному месенджеру. Час від часу така реклама девальвує (факти ненадійності накопичуються), тому опереткове блокування Telegram-а Роскомнадзором раз на кілька років повторюють, щоб піпл не забував. Блокування в таких випадках робиться з помпою через судове рішення — але лише на кілька годин або, максимум, на добу, після чого заблоковані адреси магічним чином зникають із відповідного (відкритого, до речі) реєстру, а блокування без будь-яких і будь-чиїх офіційних рішень чомусь знімається. Ось найсвіжіший випадок (за жовтень цього року).

Самому Павлу Дурову придумали ідеальну легенду: нібито до нього приходило ФСБ ще у 2011 році (навіщо приходило, він, правда, так і не сказав), а у 2014 році він виїхав із РФ нібито через те, що ФСБ вимагало від нього дані учасників євромайданівських груп в месенджері.

Але виїхав він чомусь не на Захід, а в Об'єднані Арабські Емірати. І сам Telegram чомусь заснував і розвиває не на Заході (як це зробив, приміром Ян Кум, створивши WhatsApp) — ігноруючи два найбільші ринки у світі: північно-американський та європейський — а у Сінгапурі: штучній мілітаризованій мікроскопічній азійській державі, керованій шовіністичним китайським авторитарним режимом. І орієнтується Telegram чомусь на аудиторію пострадянську та азійську. І оскільки головні операційні сервери Telegram-а знаходяться у Сінгапурі, то навіть судитися з ними (тим, хто пробує) доводиться саме в цій країні.

Сам же Павло Дуров окрім філологічної освіти (а зовсім не математичної чи ІТ-шної), як нам повідомляє авторка доволі обізнаної аналітичної групи InformNapalm, ще «за рік до випуску, який співпав і з роком виходу VK на ринок,... закінчив професійну підготовку на факультеті військового навчання за спеціальністю “Пропаганда і психологічна війна”.» Ви все ще вірите в опозиційність Дурова і щирість його заяв про те, що у нинішній війні він підтримує Україну? (Дуже рекомендую прочитати статтю на InformNapalm-і, з якої взята ця цитата, повністю: там ще цілий ряд фактів описано, які ідеально лягають в цю саму мозаїку).

Підсумок. Telegram є очевидним ресурсом відстеження цілей для ФСБ. Особливо небезпечно користуватися ним людям, які їздять зараз на фронт або перебувають там постійно. Бо через встановлений на їхньому телефоні мобільний клієнт Telegram-а їхні переміщення цілком можна відстежити. З відповідними трагічними наслідками. Доведіть цю просту думку до всіх тєлєголюбів, кого знаєте!

Таким чином, від російського ФСБ-шного Telegram-а слід відмовитися якнайшвидше. І не просто відмовитися, а видалити з усіх своїх пристроїв, після чого перевірити, чи не залишилося там якихось прихованих залишків програми.

Залишається питання, а чим же користуватися? Про месенджери, варті уваги, поговоримо наступного разу.

Попередній допис:
Viber, Telegram та інші месенджери (частина 1)
Наступний допис (планується)

Варіант допису в гуглоблозі