linux

Зображення користувача campana.

Набір довільних символів з клавіатури в Лінуксі

І ще один технічний комп'ютерний допис, а то все забуваю, як це робиться, і доводиться кожного разу заново гуглити. Колись давно, на рубежі століть (звучить фантастично, але ж правда!), коли на моєму комп'ютері ще стояла Windows 2000, я звик, що будь-які символи, які потрібно часто набирати, але їх немає у стандартних розкладках, завжди можна набрати на додатковій (правій) цифровій клавіатурі. Просто затискаєш Alt і тиснеш на правій клавіатурі десятковий код потрібного символа. Приміром, тиснеш Alt+0151, і отримуєш тире. Справжнє ось таке тире: '—', а не знак діапазону '–' або нещасний дефіс '-'.

У Лінуксі ж (власне, в т. зв. «Іксах», на яких і досі переважно будується графічний інтерфейс у цій операційній системі) такої можливості, як мені здавалося, не було. І мені її в Лінуксі дуже не вистачало. Знайомі ІТ-шники нічим не могли допомогти і відповідали у стилі філософії MacOS або GNOME: якщо немає такої можливості, то вона й не потрібна.

Але, як виявилося, в Іксах така можливість є.

Зображення користувача campana.

Як вирізати з PDF окремі сторінки у командному рядку

Час від часу надибую на нові для себе комп'ютерні задачі, які легше зробити в командному рядку, аніж у графічному інтерфейсі. Може, це тому, що у мене на всіх комп'ютерах стоїть Лінукс, а в ньому програми більше орієнтуються саме на командний рядок, навіть якщо вони графічні.

Так чи інакше, а ось виникла потреба видалити з багатосторінкового документа PDF кілька діапазонів сторінок. Спробував зробити це через PDF editor (pdfedit), але нічого не вийшло: програма дозволяє видаляти тільки по одній сторінці (а треба прибрати їх кілька сотень одразу), і сторінці на четвертій-п'ятій просто „падає“. Відкрив pdftk-qgui і не знайшов там потрібного функціоналу. Однак, гугління показало, що можна скористатися самим pdftk без графічного інтерфейсу. Правда, в самому Інтернеті інструкція була розрахована на видалення лише одного діапазону сторінок, тож довелося заглянути ще й у man програми. І там я вже побачив зразок. Дуже простий — в консолі ідемо в каталог з файлом, який треба покромсати, і виконуємо лише одну команду:

pdftk вхідний_файл.pdf cat 1-2 304-337 394-396 output результовний_файл.pdf

де — важливо (!) — в опціях команди треба вказувати діапазони тих сторінок, які потрібно залишити, зберегти у результовному файлі, а не видалити (я залишив, як видно з мого прикладу, з усієї книги сторінки 1, 2, 304–337 та 394–396). Для майже 400-сторінкової книги результат маємо за лічені секунди. По-моєму, дуже зручно.

Варіант допису в гуглоблозі

Зображення користувача campana.

Редагування відео і ffmpeg

Трохи про редагування відео на комп'ютері. Треба було мені вирізати фрагмент із відеофайла. Я наївно відкрив Kdenlive і спробував зробити це там. Ну, здавалося б: графічний інтерфейс, розберуся. Промучився досить довго, але нічого не досяг, окрім розстановки міток і падіння програми. Плюнув і загуглив питання, що мене цікавило. І, о диво: виявилося, що в командному рядку це робиться дуже просто. Треба тільки вибрати, як описати фрагмент відео, який потрібно зберегти в окремий файл: через його початок та тривалість, чи через початок та кінець. В першому випадку вводимо в командному рядку команду

Зображення користувача campana.

Коли змінні носії монтуються в /run/media/$USER замість /media

В Лінуксі для змінних пристроїв таких, як флешки, зовнішні вінчестери й фотоапарати, давно існує автомонтування. Під’єднуєш потрібний зовнішній пристрій — і отримуєш повідомлення про можливі дії з ним (в різних графічних середовищах його вигляд і перелік пунктів різнитимуться).

Зображення користувача campana.

Як примусити працювати в Лінуксі принтер Canon LBP 2900

Японська компанія Canon славиться якістю своєї техніки, але сумно відома неувагою до систем FOSS, для яких вона не надає гідної підтримки. Довгий час ентузіастам доводилося самим писати драйвери для принтерів, сканерів, фотоапаратів та інших пристроїв, на яких стоїть гравірування «Canon». І якщо, приміром, із фотоапаратами все давно доволі непогано (принаймні, digikam доволі добре з ними працює), то з принтерами — біда. Досі мені не вдавалося "завести" під Лінуксом жоден кенонівський принтер.

І ось зараз вдома опинився простенький лазерний чорно-білий принтер Canon LBP 2900 китайської збірки. Пристрій робочий і з не використаним до кінця картриджем, тож постала задача примусити його працювати. І це мені врешті-решт вдалося, хоча й не з першої спроби.

Зображення користувача campana.

Як зробити багатосторінковий PDF зі сканованих зображень в Лінуксі

Отже, як швидко, дешево й сердито зробити в Linux-і багатосторінковий PDF зі сканованих зображень? З одного боку, дуже просто ©. А з другого, трапляються дивні підводні камені. Тому опишу процедуру, яка працює на мій досвід.

Зображення користувача campana.

Драйвери ATI та openSUSE

З драйверами для відеокарт в openSUSE бувають проблеми. Приміром, я волію використовувати пропрієтарні драйвери від виробника, оскільки вони досі більш функціональні, ніж відповідні вільні. Однак, політика випуску драйверів у виробників, всупереч уявленням, поширеним у бізнес-середовищі, суттєво більш мінлива, ніж політика випуску відкритих драйверів співтовариством розробників FOSS. Через це під час оновлення улюбленого дистрибутива Лінукса до більш нової версії можна отримати проблеми з відеодрайвером на рівному місці.

Підписатися на RSS - linux